كتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا»

 

كتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» منتشر شد .
اسلام در اروپا بویژه  فرانسه و انگلستان و اسپانیا رو به افزایش است.تحلیل جدیدی از سرشماری سال ۲۰۱۱ در انگلستان نشان می‌دهد که به‌خلاف مذهب مسیحیت که در حال افول است، اسلام به‌سرعت در این منطقه در حال گسترش است به‌طوری که می‌توان انتظار داشت ۱۰ سال آینده این دین مذهب اول انگلستان به‌شمار آید. اسلام در این منطقه در حال گسترش است به‌طوری که از هر 10 نفر جوان زیر 25 سال یک نفر مسلمان است و این بدین معنی است که می‌توان انتظار داشت 10 سال آینده اسلام مذهب اول انگلستان محسوب شود.Muslims attend Friday prayers on first day of Ramadan in east London

کشورهای غربی در طول قرن بیستم گمان می کردند حکومتهای آنها و فرهنگ غرب آنقدر جذاب است که هر فردی خارج از فرهنگ غربی را در خود جذب و در خود ذوب می کند. دهه های  1980 به بعد نشانه هایی ظاهر شد که نشان می داد خرده فرهنگهای زیادی در میان مهاجران به غرب شکل گرفته و نه تنها در جامعه غرب ادغام  و جذب نمی شود بلکه هویت خود رابر فرهنگ غرب می تواند تحمیل می کند.حوادث بالکان و یوگسلاوی – 11 سپتامبر و بمب گذاری ها در مترو مادرید و لندن سپس حوادث شورشهای فرانسه در سالهای 2006 و 2007  راستگرایان را بر آن داشت تا اعلام کنند  خرده فرهنگها برای غرب خطرناک است. نهضتهای ضد اسلامی در فرانسه – هلند- دانمارک – انگلیس و امریکا شکل گرفت که خواستار اخراج مسلمانانی شدند که حاضر به پذیرش اصول سکولاریزم نبودند.

در همین موضوعات کتابهایی به زبانهای متعدد منتشر شده است مانند : روابط آمریکا با مسلمانان – روابط بریتانیا با مسلمانان و … اما کتابی به فارسی «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» نوشته دکتر صباغیان موضوع چندفرهنگي یا تعدد و تنوع فرهنگی است.

كتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» تازه ترين اثر منتشر شده پژوهشگاه فرهنگ،‌هنر و ارتباطات است كه در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران نيز در اختيار پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار گرفت. بنا به اعلام انتشارات پژوهشگاه، اين كتاب دستاورد پژوهشي پژوهشكده ارتباطات فرهنگي بين‌الملل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که توسط دکتر علی صباغیان نگاشته شده است.Ali-Sabbaghian

دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی و دکتر یونس شکرخواه نيز به ترتيب ناظر و ارزياب اين اثر بوده اند. اين اثر با همکاری موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

موضوع چندفرهنگي يکي از بحث‌انگيزترين مباحث روز است؛ در بسياري از کشورهاي اروپايي، اقليت‌هاي قومي و مذهبي از جمله مسلمانان روز به روز در پي به رسميت شناختن و حمايت از شاخصه‌های فرهنگي خود هستند. افزايش جمعيت مسلمانان در کشورهاي اروپايي در دهه‌هاي اخير، توجه بسياري از محافل را به تمايزها و تفاوت‌هاي فـرهنگي -هويتي آنها در مقایسه با ساير شهروندان اين کشورها معطوف کرده است.
کتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» از سه بخش تشکيل شده است. در بخش یکم طي دو فصل جداگانه ابتدا به تعريف و تاريخچۀ سياست چندفرهنگ‌گرايي در اروپا اشاره و سپس به مباني نظري سياست چندفرهنگ‌گرايي پرداخته شده است. بخش دوم به علل شکست سياست چندفرهنگ‌گرايي اختصاص یافته که خود به دو فصل تقسيم می‌شود. در فصل سوم به بيداري اسلامي و هويت‌‌خواهي مسلمانان به‌مثابه يکي از علل مهم شکست سياست چندفرهنگ‌گرايي در دهه‌‌هاي اخير اشاره شده و در ادامه در فصل چهارم، حوادث یازدهم سپتامبر و پيامدهاي آن را به‌عنوان ديگر علل مهم شکست اين سياست بررسي شده است. بخش سوم و پاياني نيز به مبحث اصلي، يعني جايگزين‌‌هاي سياست چندفرهنگ‌گرايي در اروپا پرداخته است. در فصل پنجم جايگزين‌‌هاي موجود بررسي شده و در فصل ششم به بررسي جايگزين‌‌هاي سياست چندفرهنگ‌گرايي در سه کشور انگليس، فرانسه و آلمان به‌مثابه کشورهاي مطالعه شده در اين کتاب پرداخته شده است.
كتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» در 190صفحه و با قيمت57000 ريال ارديبهشت 1392 روانه بازار نشر شده است.

در باره نویسنده:

علی صباغیان (زاده ۱۳۴۴) استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم و پژوهشگر ایرانی است.

او از بنیان گذاران روزنامه جهان اقتصاد بوده و برای مدتی سردبیر همشهری دیپلماتیک بود. همچنین سردبیر و عضو هئیت علمی چندین نشریه سیاسی اقتصادی، سردبیر بخش بین المللی همشهری آنلاین،دکترای علوم سیاسی، نویسنده کتب و مقالات متعدد، رئیس پژوهشکده ارتباطات فرهنگی بین‌الملل پژوهشگاه فرهنگ،هنر وارتباطات و هم اکنون عضو هئیت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.  همسر وی نیز روزنامه نگار است و دارای یک فرزند بنام سعید می باشند.

كتاب  ها

*الف- تاليف:

شکست چندفرهنگ‏ گرایی و مسلمانان اروپا. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، تهران.اردیبهشت 1392.
http://parssea.org/?p=1061
نقش ميانجيگري در حل و فصل اختلافات بين المللي. دفتر مطالعات سياسي بين المللي وزرات امور خارجه.تهران.1376.

صنعت بيمه‌والحاق به سازمان جهاني تجارت(تالیف مشترک). پژوهشكده بيمه مركزي ايران.تهران.1385.

ساختار،قواعد وموافقتنامه های سازمان جهانی تجارت(تالیف مشترک).دفتر نمایندگی تام الاختیار تجاری جمهور اسلامی ایران و شرکت و چاپ و نشر بازرگانی.تهران.1385.

 ترجمه

تجارت آزاد و فرهنگ:اصول‌والزامات سازمان جهانی تجارت در زمینه فرهنگ ملی. پژوهشگاه فرهنگ،هنر وارتباطات.تهران. 1388.

جهاني شدن:فرصت ها و چالش ها.(ترجمه مشترك). شركت چاپ و نشر بازرگاني.تهران.1384

نا امني جهاني: بررسي چهره دوم جهاني شدن.(ترجمه مشترك).انتشارات پژوهشكده مطالعات راهبردي.تهران.1380.

جهاني شدن:چالش ها و فرصت ها.(ترجمه مشترك).انتشارات پژوهشكده مطالعات راهبردي.نهران.1380.

مقالات

 دارای ۴۰۰ مقاله منتشر شده که بسیاری از آنها در مجلات با رتبه علمی چاپ شده‌اند. داری چند جلد کتاب و جزوه دانشگاهی. از جمله می‌توان به کتاب زیر اشاره کرد.
 -ﺻﺒﺎﻏﻴﺎن، ﻋﻠﻲ.(۱۳۸۴). «ﺿﺪ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪن »، در ﻛﺘﺎب ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪن ﻓﺮﺻﺖ ﻫﺎ و ﭼـﺎﻟﺶ ﻫـﺎ،
ﺗﺮﺟﻤﻪ و ﺗﺪوﻳﻦ دﻛﺘﺮ ﻋﻠﻲ ﺻﺒﺎﻏﻴﺎن، ﺷﺮﻛﺖ ﭼﺎپ و ﻧﺸﺮ ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻲ
بعضی از مقالات منتشر شده:
* اندرسون، گیم؛ رابرت استون و دیگران، جهانی شدن، فرصت‌ها و چالش‌ها، ترجمه، دکتر علی صباغیان، تهران، شرکت چاپ و نشر بازرگانی، ۱۳۸۴.
*  جایزه‌ها 

پژوهشگر برتر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال 1389.

روزنامه نگار برتر كشور در رشته سرمقاله و ياداشت ودريافت قلم بلورين ششمين جشنواره مطبوعات ايران در سال 1378.

روزنامه نگار برتر كشور در زمينه مقاله اقتصادي و دريافت قلم بلورين نهمين جشنواره مطبوعات ايران سال 1381.

تقدير در دومين جشنواره نفت ورسانه.سال 1383.

 

* نشست تخصصی با دکتر صباغیان در همشهری‌آنلاین

[]
* پژوهش گر نمونه* 
* تعدادی از مقالات دکتر صباغیان در همشهری
* علی صباغیان 
* اندرسون، گیم؛ رابرت استون و دیگران، جهانی شدن، فرصت‌ها و چالش‌ها، ترجمه، دکتر علی صباغیان، تهران، شرکت چاپ و نشر بازرگانی، ۱۳۸۴.
منبع : سازمان دریای پارس: معرفی کتاب شکست چندفرهنگ‏ گرایی

http://parssea.org/?p=1061

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.