موسسه مطالعاتی به ایران هشدار داد

 

80634819-3902390

(عکس نمادین است.)

دنیس راس، دستیار ارشد باراک اوباما در امور خاورمیانه در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، و مشاور کنونی موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک (Washington Institute for Near East Policy)، در مقاله‌ای مشترک با دیوید ماکوفسکی، عضو ارشد موسسه واشنگتن، به رهبر جمهوری اسلامی هشدار داد که رییس جمهوری آمریکا در استفاده از حمله‌ی نظامی برای جلوگیری حکومت ایران از دستیابی به بمب هسته‌ای جدی است.

 نویسندگان  یادداشت که روز دوشنبه (۲۷ می-۶ خرداد) در روزنامه‌ی واشنگتن پست به چاپ رسیده و ترجمه‌ی فارسی آن در “ایران در جهان” منتشر شده، تاکید کرده‌اند که «زمانی که باراک اوباما برای حل مشکل هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی اعلام کرده، رو به پایان است و رهبر حکومت ایران باید بفهمد که آمریکا در این مورد جدی است و پیامد شکست دیپلماسی، به احتمال زیاد استفاده از زور خواهد بود».

در ادامه‌ی این یادداشت، تصور احتمالی رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر این‌که آمریکا به دلیل تردید در اقدام مناسب در سوریه، یا خروج نیروهایش از عراق و افغانستان، از زور علیه ایران استفاده نخواهد کرد، «برداشتی اشتباهی» خوانده شده که می‌تواند این کشور را در “مسیر جنگ” قرار دهد.

دنیس راس و دیوید ماکوفسکی، در عین حال از دولت آمریکا خواسته‌اند تا در خصوص اینکه «چه چیزهایی را در ارتباط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران می‌تواند بپذیرد و چه چیزهایی را نمی‌‌تواند، موضع شفاف‌تری داشته باشد و به اظهارات مقامات آمریکا مبنی بر اتمام فرصت دیپلماسی اعتبار بیشتری بخشد».

نویسندگان مقاله با تاکید بر اینکه «اگر ایران به اندازه تولید یک بمب، اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصد در اختیار داشته باشد، تنها ۳۰ تا ۴۰ روز فرصت لازم دارد تا به میزان سوخت لازم برای تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کند» به آمریکا و متحدانش توصیه کرده‌اند تا هرچه زودتر به «معامله‌ای محدود بر پایه‌ی توقف تولید اورانیوم غنی‌سازی شده ۲۰ درصدی از سوی ایران» برسند تا بدین ترتیب مانع دستیابی جمهوری اسلامی به ارتقای میزان سوخت مورد نیاز برای تولید سلاح‌های هسته‌ای بشوند.

این یادداشت با این پیشنهاد که «لازم است محدودیت‌هایی درباره تعداد و انواع ساتریفیوژها وضع و حداکثر میزان سطح غنی‌سازی و اورانیوم غنی‌سازی شده‌ای که می‌تواند در ایران باقی بماند، معلوم شود» به پایان می‌رسد: «هر یک از این مقادیر باید بسیار اندک تعیین شود. واضح است که اگر ایران آمادگی داشته باشد برنامه هسته‌ای خود را طبق این الگو تغییر دهد، ما نیز آماده لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هستیم. اما ایرانی‌ها پیش از پذیرش این شرایط نمی‌توانند این فرصت را بدست بیاورند.»

Comments are closed.