موزه باغ نادرشاه مشهد | پژوهشهای ایرانی.دریای پارس.

موزه باغ نادرشاه مشهد

ایرنا-مشهد-‘محمد نور مسکانزی’ رئیس دیوان ایالت بلوچستان کشور پاکستان و هیات همراه روز سه شنبه از باغ موزه نادری در مشهد مقدس بازدید کردند.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، این مقام خارجی، موزه نادری را یکی از مکان هایی دانست که منطبق بر زندگی و شخصیت نادرشاه افشارساخته شده است.
رئیس دیوان ایالت بلوچستان پاکستان موزه نادری را یکی از مجموعه های زیبا و بی نظیر شهر مشهد خواند.

Image result for ‫آرامگاه نادرشاه‬‎
به گزارش این روابط عمومی، گروهی از اصحاب رسانه قزاقستان نیز در جریان سفر دو روزه خود به مشهد، از باغ موزه نادری دیدن کردند.
بازدید از مراکز درمانی شهر مشهد، موزه آستان قدس رضوی و مقبره فردوسی از دیگر مکان های بازدید شده توسط این هیات رسانه ای است.
استان یزد ، شیرازمقصد بعدی اصحاب رسانه و تور اپراتورهای قزاقستان است.
موزه نادری واقع در مشهد در بنای یادبود نادرشاه افشار در دو تالار و به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره ، به همت انجمن آثارملی در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط مهندس هوشنگ سبحون طراحی و ساخته شده است.
در چشم‌انداز خارجی این موزه تندیسی از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز ایرنی استاد ابوالحسن صدیقی ساخته شده است.
انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر در این موزه به نمایش در آمده است.

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌است.

نادر شاه در هنگام حیات خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک در  داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی از خشت و گل ساخته شد. در اواخر عهد (۱۲۹۶۶ خورشیدی) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه تازه‌ای برای وی ساخت و استخوانهای او را از تهران به مقبره مزبور حمل کردند. ساختمان جدید که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسبِ شأن نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه ساخته شود. این کار از سال ۱۳۳۶ شروع و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید. ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار در تاریخ ۱۲ فرودین ماه سال ۱۳۴۲ با حضور به همت در باغ نادری بازگشایی شد.

این موزه هم‌اکنون تحت مدیریت اداره می‌شود. در اواخر سال ۱۳۸۶ باغ موزه نادری که بر اساس طرح نوین بهسازی مورد بازنگری و تعمیرات در فضاهای داخلی قرار گرفته بود پس از ۶۶ ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شد.

Comments are closed.