آوریل | 2018 | پژوهشهای ایرانی.دریای پارس

Archive for: فروردین ۱۳۹۷

نقش پژوهش و برنامه ریزی در توسعه


یکی از فاکتورهای مهم در توسعه یک موسسه و تولید محصولات جدید، هزینه‌ای است که صرف پژوهش ، توسعه و طراحی می‌شود. در یکسال گذشته پنج شرکت آمریکایی ۷۶ میلیارد یعنی نزدیک به دو برابر درآمد نفت خام ایران، هزینه تحقیق و توسعه و برنامه ریزی کردند.

شرکت آمازون با هزینه تحقیقاتی ۲۳ میلیارد دلار ، بیشترین میزان را برای تحقیق و توسعه در میان تمامی شرکت‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۷ هزینه کرده است.

ارزش صادرات نفت خام ایران در سال۲۰۱۷ حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است. این به این معنی است که آمازون بیش از نیمی از درآمد ناشی از صادرات نفت خام ایران را در زمینه پژوهش و توسعه هزینه کرده است.

آمازون ۲۳ میلیارد دلار هزینه را برای توسعه دستیار هوشمند الکسا، هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری خود موسوم به AWS و فناوری‌هایی مانند دید رایانه‌ صرف کرده است. این فروشگاه اینترنتی می‌خواهد پروژه‌هایی مانند پروژه‌ Go را برای ایجاد فروشگاه‌های بدون صندو‌ق‌دار عملی کند. پروژه که عملی شدن آن خرید فروش را تا حدود زیادی تغییر خواهد داد.

در میان شرکت‌های آمریکایی آلفابت بعد از آمازون قرار دارد. این شرکت حدود ۱۶ میلیارد دلار را برای تحقیق و توسعه در سال ۲۰۱۷ هزینه کرده است.

آلفابت یک شرکت فناوری محسوب می‌شود که شرکت گوگل زیرمجموعه‌ای از آن است. آلفابت به غیر از گوگل و زیر مجموعه‌های آن فعالیت متنوعی حتی درباره ساخت خودرو و هواپیمای بدون سرنشین دارد. آلفابت ایکس، مرکز پژوهش‌های مخفی گوگل است که توسعه‌ «روش‌های بنیادین» و «شگفت‌انگیز» برای حل «بزرگ‌ترین مشکلات» جهان را دنبال می‌کند. این مرکز اکنون مشغول یافتن روش‌هایی تازه است تا بتواند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، تولید غذا را را به شکل قابل توجهی بهبود دهد.

پس از آلفابت، اینتل مقام سوم را در اختیار دارد. این شرکت آمریکایی ۱۳ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه می‌کند. بزرگترین پروژه‌های این شرکت شبیه‌سازی پردازنده‌ای بر اساس مغز انسان، توسعه پردازنده‌های فوق سریع و توسعه پردازند‌هایی برای هوش مصنوعی است. این شرکت هم اکنون در حال فعالیت بنیادی برای توسعه پردازنده‌هایی است که عملکرد کاملا متفاوتی با پردازنده‌های امروزی دارند.

مایکروسافت چهارمین شرکت آمریکایی در زمینه هزینه برای تحقیق و توسعه است. این شرکت ۱۲ میلیارد دلار برای محصولات جدید خود هزینه کرده است. شرکت مایکروسافت که هم اکنون با کاهش استفاده از سیستم عامل ویندوز روبه‌رو شده است به‌دنبال توسعه کسب و کارهای جدیدی است. این شرکت قصد دارد تمرکز کاری خود را بیشتر روی فضای ابری و هوش مصنوعی بگذارد. این شرکت همچنین قصد دارد بیش از پیش در دو حوزه آفیس و ساخت دستگاه‌ها متمرکز شود.

شرکت اپل هم با هزینه ۱۱ میلیارد دلاری در مکان پنجم قرار دارد.

در زمینه خودرو سازی هم دو شرکت فورد و جنرال موتورز بیشترین هزینه‌های تحقیقاتی را دارند. فورد در سال ۲۰۱۷ حدود هشت میلیارد و جنرال موتورز هفت میلیارد دلار هزینه تحقیق و توسعه کرده‌اند.

توسعه هر محصول جدید در شرکت‌های خودرو سازی حدود ۴۸ ماه زمان نیاز دارد و معمولا طراحی کامل یک خودرو در حدود دو میلیارد دلار هزینه تحقیق و طراحی دارد. شرکت فورد و جنرال موتورز در چند سال اخیر تمرکز زیادی هم برای توسعه خودروهای برقی داشته‌اند. این دو شرکت همچنین در حال کار برروی خودروهای خودران و توسعه هوش مصنوعی در خودروها هستند.

.

.