Archive for: فروردین ۱۳۹۷

نقش پژوهش و برنامه ریزی در توسعه


یکی از فاکتورهای مهم در توسعه یک موسسه و تولید محصولات جدید، هزینه‌ای است که صرف پژوهش ، توسعه و طراحی می‌شود. در یکسال گذشته پنج شرکت آمریکایی ۷۶ میلیارد یعنی نزدیک به دو برابر درآمد نفت خام ایران، هزینه تحقیق و توسعه و برنامه ریزی کردند.

شرکت آمازون با هزینه تحقیقاتی ۲۳ میلیارد دلار ، بیشترین میزان را برای تحقیق و توسعه در میان تمامی شرکت‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۷ هزینه کرده است.

ارزش صادرات نفت خام ایران در سال۲۰۱۷ حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است. این به این معنی است که آمازون بیش از نیمی از درآمد ناشی از صادرات نفت خام ایران را در زمینه پژوهش و توسعه هزینه کرده است.

آمازون ۲۳ میلیارد دلار هزینه را برای توسعه دستیار هوشمند الکسا، هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری خود موسوم به AWS و فناوری‌هایی مانند دید رایانه‌ صرف کرده است. این فروشگاه اینترنتی می‌خواهد پروژه‌هایی مانند پروژه‌ Go را برای ایجاد فروشگاه‌های بدون صندو‌ق‌دار عملی کند. پروژه که عملی شدن آن خرید فروش را تا حدود زیادی تغییر خواهد داد.

در میان شرکت‌های آمریکایی آلفابت بعد از آمازون قرار دارد. این شرکت حدود ۱۶ میلیارد دلار را برای تحقیق و توسعه در سال ۲۰۱۷ هزینه کرده است.

آلفابت یک شرکت فناوری محسوب می‌شود که شرکت گوگل زیرمجموعه‌ای از آن است. آلفابت به غیر از گوگل و زیر مجموعه‌های آن فعالیت متنوعی حتی درباره ساخت خودرو و هواپیمای بدون سرنشین دارد. آلفابت ایکس، مرکز پژوهش‌های مخفی گوگل است که توسعه‌ «روش‌های بنیادین» و «شگفت‌انگیز» برای حل «بزرگ‌ترین مشکلات» جهان را دنبال می‌کند. این مرکز اکنون مشغول یافتن روش‌هایی تازه است تا بتواند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، تولید غذا را را به شکل قابل توجهی بهبود دهد.

پس از آلفابت، اینتل مقام سوم را در اختیار دارد. این شرکت آمریکایی ۱۳ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه می‌کند. بزرگترین پروژه‌های این شرکت شبیه‌سازی پردازنده‌ای بر اساس مغز انسان، توسعه پردازنده‌های فوق سریع و توسعه پردازند‌هایی برای هوش مصنوعی است. این شرکت هم اکنون در حال فعالیت بنیادی برای توسعه پردازنده‌هایی است که عملکرد کاملا متفاوتی با پردازنده‌های امروزی دارند.

مایکروسافت چهارمین شرکت آمریکایی در زمینه هزینه برای تحقیق و توسعه است. این شرکت ۱۲ میلیارد دلار برای محصولات جدید خود هزینه کرده است. شرکت مایکروسافت که هم اکنون با کاهش استفاده از سیستم عامل ویندوز روبه‌رو شده است به‌دنبال توسعه کسب و کارهای جدیدی است. این شرکت قصد دارد تمرکز کاری خود را بیشتر روی فضای ابری و هوش مصنوعی بگذارد. این شرکت همچنین قصد دارد بیش از پیش در دو حوزه آفیس و ساخت دستگاه‌ها متمرکز شود.

شرکت اپل هم با هزینه ۱۱ میلیارد دلاری در مکان پنجم قرار دارد.

در زمینه خودرو سازی هم دو شرکت فورد و جنرال موتورز بیشترین هزینه‌های تحقیقاتی را دارند. فورد در سال ۲۰۱۷ حدود هشت میلیارد و جنرال موتورز هفت میلیارد دلار هزینه تحقیق و توسعه کرده‌اند.

توسعه هر محصول جدید در شرکت‌های خودرو سازی حدود ۴۸ ماه زمان نیاز دارد و معمولا طراحی کامل یک خودرو در حدود دو میلیارد دلار هزینه تحقیق و طراحی دارد. شرکت فورد و جنرال موتورز در چند سال اخیر تمرکز زیادی هم برای توسعه خودروهای برقی داشته‌اند. این دو شرکت همچنین در حال کار برروی خودروهای خودران و توسعه هوش مصنوعی در خودروها هستند.

برگزاری مراسم روز ملی خلیج فارس و جشن نیمه شعبان در دانشگاه

مراسم روز ملی خلیج فارس و جشن بزرگ نیمه شعبان در دانشگاه علوم پزشکی گناباد با حضور ۵۰۰ نفر از اساتید و د انشجویان دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا گناباد، در این مراسم، دکتر محمد عجم استاد دانشگاه و اولین پیشنهاد دهنده روز ملی خلیج فارس، گفت: در جغرافیای جهان اسلام هفت دریا وجود داشته که یکی از این دریاها، خلیج فارس بوده است.
عجم به اسناد و نقشه‌های موجود در این خصوص اشاره نمود و افزود: در کتاب ابن بطوطه و حتی نقشه‌های قدیمی موجود در کشورهای عربی و در نقشه‌هایی در دوره عثمانی و همچنین در نقشه اقلیم‌های هفتگانه دنیا نام خلیج فارس به کار رفته است.

روز ملی خلیج فارس-گناباد

وی درخصوص ادعاها و تلاش های برخی کشورها برای تحریف و جعل نام این خلیج٬ با بی اساس خواندن این نظرات گفت: این ادعاها نخستین بار از سال ۱۹۵۸ برای نامیدن این خلیج به خلیج عربی مطرح شد که در دوره اسلامی با نام های ایران، بحر پارس، فارس، عجم و معادل های آن ذکر شده است.

عجم افزود: اولین کشوری که برای تغییر نام خلیج فارس سرمایه گذاری کرد کویت بود چرا که این کشور در آن زمان ثروتمندتر بود.
وی با بیان این که  رسانه‌های عربی در آن دوره از نام جعلی خلیج عربی استفاده می‌کردند و این در حالی است که در هیچ مکتوب عربی به طور مطلق نام خلیج عربی را نداریم، گفت: اولین کتابی که در طول تاریخ در خصوص نام خلیج فارس نوشته شد در دوران شاه بود و در آن اشاره کرده بود که نام خلیج فارس از ابتدا خلیج فارس بوده است.
دکتر عجم با تاکید بر این‌که محققین عربی خود اذعان کرده‌اند که در هیچ کجا نام خلیج عربی وجود ندارد، تصریح کرد: در سال ۸۲ مطلبی نوشته شد که خلیج فارس نامی جعلی است و نقشه هایی که ایرانیان ارائه می‌کنند ۵۰۰ سال بیشتر اعتبار ندارد.
نویسنده کتاب «اسناد نام خلیج فارس»،  با تاکید بر این که حتی در اولین تفاسیر قرآنی که از آن اهل سنت آمده است ، نام بحر فارس یاد شده است،اظهار کرد : در جغرافیای جهان اسلام هفت دریا وجود داشته که یکی از این دریاها، خلیج فارس بوده است.
وی به اسناد و نقشه‌های موجود در این خصوص اشاره نمود و تصریح کرد: در کتاب ابن بطوطه و حتی نقشه‌های قدیمی موجود در کشورهای عربی و در نقشه‌هایی در دوره عثمانی و همچنین در نقشه اقلیم‌های هفتگانه دنیا نام خلیج فارس به کار رفته است.
وی به  وجود سه هزار نقشه در خصوص تایید نام خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در کتابخانه کاخ ریاست جمهوری هند که بزرگترین کاخ دنیا است و تمام سقف آن با اشعار فارسی تزیین شده و نقشه‌ای در آن وجود دارد، نام خلیج فارس در آن به کار برده شده است.

وی ادامه داد : بسیاری از رسانه های سلطنت طلب با دستاویز قرار دادن تغییر نام خلیج فارس می خواهند چنین وانمود کنند که بروز انقلاب اسلامی باعث از دست رفتن دستاوردهای ملی شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نیز، درخصوص نامگذاری دهم اردیبهشت به عنوان روز ملی خلیج فارس گفت: دهم اردیبهشت روز اخراج پرتغالی ها به این دلیل مهم است که پرتغالی ها در تاریخ روابط بین الملل، جزو یکی از خشن ترین استعمارگران هستند که ایران در این روز توانست ابهت این استعمارگر را شکسته و ضعیف گرداند و آن را وادار به عقب نشینی از خلیج فارس کرده و در تاریخ نام خود را به عنوان یک ابرقدرت مطرح کند.

دکتر مینوئیان افزود: پس از آن در زمان حضور انگلیسی ها در منطقه طی دو قرار داد مجمل و مفصل حق حاکمیت ایران بر خلیج فارس شناخته شد و براساس این دو قرارداد هرکشتی که از این خلیج عبور و مرور می کرد باید اجازه ایران را می داشت و در نقشه های دوره عثمانی نیز حق حاکمیت ایران بر این خلیج شناخته شده است.

در ادامه این مراسم دکتر مینوئیان، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، با اهدای لوح تقدیر و هدیه ای، از استاد دکتر عجم تجلیل نمود؛ دکتر عجم هم کتاب خودش به نام «اسناد نام خلیج فارس» را به معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه هدیه نمود.

شایان ذکر است: اجرای موسیقی، خوانندگی پاپ، تئاتر، مسابقه و پخش کلیپ، از دیگر برنامه های این مراسم بود.

http://khateetedal.ir//

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب با موضوع خلیج فارس در آینه اسناد تاریخی و حقوق بین المللی برگزار شد.