همایش تخصصی روابط بین ایران و هند در عصر معاصر برگزار شد

دهلی نو- همایش تخصصی روابط بین ایران و هند در عصر معاصر به مدت دو روز در حیدرآباد مرکز ایالت آندراپرادش در جنوب هند برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار دریای پارس از حیدرآباد  این همایش با همکاری مرکز مطالعات اقیانوس هند دانشگاه عثمانیا و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد و با حضور متخصصان ایرانی و هندی برگزار شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران  درحاشیه این همایش در گفت : دراین همایش 52 مقاله از سوی محققان و اندیشمندان ایرانی و هندی و دانشگاههای ایالت های مختلف هند ارائه شد. حسن نوریان افزود:

همکاری بین ایران و هند در زمینه انرژی، روابط تمدنی و فرهنگی بین ایران و هند در عصر جهانی شدن، فرصت های اقتصادی و تجاری ایران و هند و بررسی چالش های پیش رو، اهمیت ژئواستراتژیک بندر چابهار در توسعه مناسبات بین این دو کشور در حوزه امنیتی و اقتصادی از جمله موضوعات مهمی بود که در طول این همایش مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفتند. وی گفت  دراین همایش از ایران هادی سلیمان پور رییس مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه و میر محمود موسوی سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در دهلی نوحضور یافتند. به گفته سلیمان پور قرار است که این همایش سال آینده در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه در تهران با موضوع ارزش های مشترک فرهنگی و تمدنی ایران و هند تشکیل شود.

در این سمینار که به مدت دو روز ادامه داشت 38 استاد و پژوهشگر و کارشناس مسائل ایران و هند مطالب خود را ارایه نمودند.

محور سخنرانی ها بر موضوعات متنوع و مختلفی قرار داشت و ابعاد مختلف فرهنگی – سیاسی – اقتصادی و اجتماعی روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

انتقال سیاسی و نوسازی در ایران و اسلام – نقش قدرتهای خارجی در اثر گذاری بر روابط دو کشور هند و ایران – اثرات منازعات منطقه ای و بین المللی بر روابط دو کشور – تاثیر تحریم های بین المللی و تحریم های سازمان ملل بر روابط اقتصادی هند و ایران – – همکاری دو کشور در زمینه انرژی و امنیت انرژی – خط  لوله گاز ایران – هند  ضرورتی برای تامین امنیت انرژی برای منطقه  –   ایران پلی برای اقتصاد هند بسوی آسیای میانه – برنامه هسته ای ایران و اثرات آن بر روابط دو کشور – نگرانی های امنیتی و راهبردی در روابط دو کشور – روابط فرهنگی و تمدنی و زبانی دو کشور – نقش ایرانی تبارها و نقش شیعیان در توسعه روابط فرهنگی سیاسی و اقتصادی – مبادلات تجاری دو کشور از جمله موضوعات مورد بحث و بررسی در این سمینار بود.

در سخنرانی افتتاحیه سمینار دکتر سلیمان پور رئیس مرکز مطالعات و آموزشهای بین المللی وزارتخارجه  جمهوری اسلامی ایران و همچنین  پرفسور ساتیانارایانا رئیس دانشگاه عثمانیه حیدرآباد و پرفسور سیدا گود مدیرکل مرکز پژوهشهای اقیانوس هند براهمیت روابط دو کشور و نیاز دو کشور برای توسعه بیشتر همکاری ها در همه زمینه ها تاکید کردند.

دکتر سلیمان پور گفت اولین نخست وزیر دوره استقلال هند با تمام وجود از روابط دیرینه دو ملت سخن گفت اما موانعی از جمله بروز جنگ سرد و عضویت ایران و پاکستان و ترکیه در پیمان سنتو مانع برقراری رابطه عمیق شد. اما به هر حال مشترکات و منافع مشترک دو کشور بسیار عمیق تر از آن است که موضوعات گذرا باعث کندی روابط شود.  منطقه خاورمیانه با مشکل خطرناک منازعات فرقه ای روبرو است که می تواند با دخالتهای قدرتهای خارجی  به بالکانیزه شدن منطقه منجر شود. هند و ایران باید از ظرفیتهای خود برای جلوگیری از افراط گرایی مشارکت کنندوی گفت مرکز مطالعات و آموزشهای بین الملل آمادگی دارد که سال آینده سمینار مشابهی را در تهران با تاکید بر گفتگوی فرهنگی و تمدنی با شرکت استادان برجسته ایرانی و هندی برگزار نماید.

وی گفت با توجه به اینکه هزاران سند، کتاب خطی و دستورات و فرمانهای حکومتی در حیدرآباد به زبان فارسی وجود دارد ضرورت دارد بخش خصوصی ایران برای ایجاد دفتر و یا مرکز دایره المعارف فارسی در حیدرآباد اقدام کند و اسناد و کتابهای فاخر خطی فارسی که میراثی مشترک هستندچاپ و ماندگار شود. نهادهای دولتی نیز مساعدت لازم را مبذول خواهند داشت

پرفسور پاشا رئیس دپارتمان آسیای غربی دانشگاه جواهر لعل نهرو نیز با بیان روابط تاریخی ایران و هند فراز و نشیبهای روابط 50 ساله ایران و هند را برشمرد. وی گفت ایران در جهت پیشگیری از افراط گرایی و نزاع های فرقه ای کمکهای شایانی به منطقه کرده است. ایران در مهار افراط گرایان در افغانستان نقش مفیدی داشته است. وی گفت هند و ایران به همدیگر نیاز دارند هند 80 درصد نفت خود را از خلیج فارس وارد می کند ایران مناسب ترین هدف برای تامین انرژی برای هند و بهترین مسیر ترانزیت کالای هند به اروپا و آسیای میانه است.

hadair abad فاطمه شهناز

دکتر فاطمه شهناز استاد دانشگاه جامه ملی اسلامی هند و همچنین راجیو اگروال از موسسه مطالعات و بررسی های دفاعی هند ضمن اینکه برخورداری از انرژی هسته ای را حق مسلم ایران دانستند و گفتند غرب حق ندارد به صرف داشتن نیت کسی را مجازات کند این قصاص قبل از جنایت است. ضمن اینکه آمریکا کشورهایی را که زردخانه هسته ای مخفی دارند را نتنها مجازات نمی کند بلکه آنها را حمایت می کند و این نشان می دهد آمریکا و غرب از شکل گیری یک کشور قدرتمند در منطقه خلیج فارس نگرانند و نمی خواهند ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل شود.فاطمه شهناز بشدت سیاستهای تنبیهی غرب علیه ایران را محکوم و مردود دانست و آنرا خلاف اصول و قواعد روابط بین الملل دانست. وی گفت تحریم ها نخواهد توانست در اراده مردم ایران برای رسیدن به قله های پیشرفت خللی ایجاد کند. بهتر است که از فرصت پیش آمده  بین دو کشور استفاده نموده و بدون هیچ شرطی تحریم ها را بردارد و راه دوستی با ایران در پیش گیرد.

hadair abad (2)hadair abad (3)

دکتر محمد عجم  سخنران دیگر این سمینار، تجارت دریایی در خلیج فارس را در 4 دوره تاریخی  قبل و بعد از اسلام  شرح داد و حجم فزاینده تجارت دریایی دوره معاصر در خلیج فارس را در مقایسه با دوره استعمار در خلیج فارس  بر شمرد . وی از چهره هایی مانند تاگور، مهاتما گاندی ، ابوکلام آزاد و جواهر لعل نهرو  به عنوان چهره های شاخص و اثر گذار  در روابط  معاصر ایران و هند یاد کرد. وی گفت هیچ کتاب فاخری در قرون وسطی ایران وجود ندارد که در ارتباط با هند  مطلبی نداشته باشد در حالیکه نوشته های هندی در قرون میانه هند نسبت به ایران ساکت است .زبان فارسی پل و یا همزه وصل  برای معرفی فرهنگ هند به اروپا بوده است. زبان فارسی و معماری ایرانی در تمام هند اثر گذاشته است. 80 سنگ نوشته فاخر فارسی در هند وجود دارد که ثبت ملی در هند و یا ثبت میراث جهانی است. از 50 میلیون سند آرشیو ملی حیدرآباد 70 درصد آن به زبان فارسی و اردو است. بخصوص فرمانها و دستورهای حکومتی . در آرشیو ملی دهلی نیز 15 هزار سند وجود دارد که بخش بیشتر آن فارسی است.

1392iponpix 349hadair abad (4)

وی در پاسخ به مطلبی طرح شده  در مورد مشکل شورای همکاری خلیج(فارس) با ایران در خصوص جزایر سه گانه و نام خلیج فارس مستندات منحصر به فردی را ارایه نمود وی گفت علی رغم اینکه تا سال 1958 در هیچ نوشته ای به زبان عربی عبارت خلیج عربی بکار نرفته است. و تمام نقشه ها و مکتوبات عربی و غیر عربی و حتی احادیثی از پیامبر اسلام و مکتوباتی در تفسیر های قرانی اشاره به بحر فارس دارند اما عده ای از رهبران عربی در جهت حذف پسوند فارس از این نام تاریخی سرمایه گذاری کردند  این اقدام غیر علمی با انگیزه سیاسی و قومی  انجام دادند این کار خلاف اصول و روابط دوستانه و حتی توهین آمیز بود اما دولت  ایران سالها سکوت کرد. ولی حسن نیتی از طرف مقابل ندیدند.

 در مورد جزایر سه گانه ایران مستندات محکم حقوقی از سوی دوست و دشمنان خود و حتی اعتراف بعضی رهبران عربی را در مورد تعلق این سه جزیره به ایران دارد. اما در مجموع این موضوعات از نظر جمهوری اسلامی ایران موضوعات گذرا هستند و نمی توانند بر روابط دوستانه منطقه ای تاثیر گذار باشند. فراز و نشیب در روابط ایران با شورای همکاری خلیج فارس تاثیری بر روابط دوستانه با هند ندارد. در این سمینار همچنین تصویر بزرگی از دو نقشه و تصویر از کتاب استخری مربوط به هزار سال قبل در خصوص منطقه دیار هند ، سند و بحر فارس به مدیرکل مطالعات اقیانوس هند و دانشگاه عثمانیه اهدا شد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

میر محمود موسوی

آقای میر محمود موسوی سفیر اسبق ایران در پاکستان و هند در سخنرانی اختتامیه سمینار ضمن جمع بندی مطالب ارایه شده با برشمردن عوامل واگرایی و عوامل همگرایی میان هند و ایران گفت مخاطراتی که از جانب افراط گرایان مذهبی متوجه منطقه است باعث می شود که ایران و هند بیشتر در موضوعات امنیتی و سیاسی تلاش کنند.وی گفت 4 عامل مهم موجبات تهدید امنیت و آرامش منطفه است- مواد مخدر و درآمد حاصله از آن- تروریزم و افراط گرایی – حضور قدرت های فرامنطقه ای – رقابتهای بین هند – چین و پاکستان و مشکلات مرزی و بحران آب در رودخانه های مرزی. وی در مجموع آینده روابط هند و ایران را دارای  دورنمایی روشن توصیف کرد و گفت آنقدر نیازها و سودمندی ها و منافع  مشترک در روابط دو کشور وجود دارد که هیچ یک از عوامل واگرا نمی تواند حرکت فزاینده روبه جلو در تعمیق روابط را کند کند. 

گفتنی است که 400 دانشجوی ایرانی در دانشگاه عثمانیه حیدرآباد تحصیل می کنند این دانشجویان در برگزاری سمینار مشارکت فعال داشتند. سالانه بیشتر از 40 هزار ایرانی به هند سفر می کنند اما سهم توریست هندی به ایران بسیار کم است.

ایالت آندرا پرادش با 80 میلیون نفر جمعیت به مرکزیت حیدرآباد از ایالات جنوبی و پنجمین ایالت بزرگ هند است.

IMG_3082 (2)

بر اساس آمار رسمی، 15 درصد و بر اساس آمار غیر رسمی بیش از 30 درصد جمعیت 80 میلیونی این ایالت را مسلمانان تشکیل می دهند.

این ایالت به جهات مختلف سیاسی، فرهنگی، تاریخی، علمی و اقتصادی از مناطق مهم هند و یکی از قطب های اقتصادی، سیاسی در جنوب این کشور است.

سابقه 500 ساله حضور ایرانیان در این منطقه، عامل مهمی در ایجاد تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جنوب هند شده به طوری که امروزه هیچ مورخ و باستان شناسی نمی تواند بدون در نظر گرفتن نقش ایرانیان و پادشاهان مسلمان و شیعه مذهب ایرانی در این منطقه تصویر کامل و درستی از وضعیت گذشته و حال منطقه ارائه کند.

اثرات این حضور تاریخی را می توان در معماری، زبان، فرهنگ، هنر و دیگر ابعاد زندگی مردم جنوب هند به خوبی مشاهده کرد.

Speakers at the international meet on relations between India and Iran at the Centre for Indian Ocean Studies, Osmania University. –Photo: by arrangement
Speakers at the international meet on relations between India and Iran at the Centre for Indian Ocean Studies, Osmania University. –Photo: by arrangement

Hadi Solaiman Pour, Director, Centre for International Research and Education, Ministry of Foreign Affairs, Iran, has said that relations between India and Iran go beyond the purview of diplomacy and there is need for coordination between academic institutions to promote dialogue between scholars, academics and people drawn from art, culture and science. He was speaking at the International Conference on India and Iran in Contemporary Relations conducted by the Osmania University Centre for International Programme (OUCIP). Former OU Vice-Chancellor, T. Tirupati Rao said that there was much to be gained in the humanising factor, which has greater value than sanctions or security.

P.K Pasha, director, Gulf Studies Programme, SIS, JNU, dwelt on the evolution of the bilateral ties between Iran and India from the Nehruvian-era to the present times. The Director, Centre for Indian Ocean Studies, Prof. R. Sidda Goud said that papers were presented on various topics like ‘Impact of Intra-Regional Conflicts in West Asia on the India-Iran Relations’, ‘Relations in the post-Cold War Period: A Neorealist Analysis’, ‘Prospects of Cooperation’, ‘Contemporary Challenge to Indian Foreign Policy’, ‘Strengthening New Areas of Cooperation’, ‘Relation Against the Backdrop of Afghanistan,’ and ‘Iran’s Nuclear Weapons Programme – a Real Threat Or a Ploy By The West To Counter Iran’s Rise As a Regional Power’ among others. Former Ambassador of Iran in India Mir Mahmood Moosav and Hassan Nourian, Consul General of Islamic Republic of Iran, Hyderabad, spoke at the valedictory.

Faculty from different parts of India and abroad and scholars presented papers.

 
 

 

ایرنا سمینار بین المللی روابط ایران و هند در دوره معاصر در حیدرآباد برگزار شد.

*** دانشگاه  جواهر لعل نهرو /جنو 

جایگاههای دیدنی دهلی و هند 

Comments are closed.