گفتگو با مدیر موسسه مطالعات خلیج فارس

مصاحبه سازمان دریای پارس با مدیر موسسه مرکز مطالعات خلیج فارس روزبه پارسا پور

آقای روزبه پارسا پور اگر بخواهید موسسه را در چند جمله معرفی کنید چه خواهید گفت؟ ما در سال ۱۳۸۳ احساس کردیم جای یک موسسه برای پژوهشهای فرهنگی و تمدنی برای خلیج فارس خالی است لذا با سرمایه شخصی  اقدام به راه اندازی موسسه نمودیم و تا کنون نیز فقط به سرمایه مادی و علمی  اعضا متکی بوده ایم و کمک مادی از هیچ نهاد و سازمان دولتی نگرفته ایم توانایی کار  و اشتیاق در بین همکاران ما زیاد هست اما امکانات مادی ما جوابگو نیست. اگر افراد نیکوکار  و علاقه مند مایل به کمک باشند استقبال می کنیم

jamejamonlineDr.M.Ajam

مرکز مطالعات خلیج فارس به عبارتی  یک اندیشکده مطالعاتی و پژوهشی بین‌المللی غیردولتی است  تمرکز ما کار فرهنگی تمدنی است  اما فعلا بیشتر موضوعات روز و اخبار و تحلیل های منطقه ای را نیز دنبال می کنیم  هدف اولیه کار فرهنگی تمدنی بود  و  در سال ۱۳۸۷ دفتر  و محل کار در استان البرز با سرمایه شخصی راه اندازی شده است. هدف از تأسیس این مؤسسه، انجام مطالعات راهبردی، سیاسی، تاریخی،در مورد خلیج فارس و خاورمیانه و همچنین صیانت از نام و هویت تاریخی خلیج فارس است.  این موسسه پژوهشی در میان دانشگاههای معتبر کشور شناخته شده است  و دانشگاهها از منابع و مقالات آن استفاده میکنند.

1383LETER

دستاوردهای موسسه چه بوده است؟

مرکز مطالعات خلیج فارس در شبکه های اجتماعی فعال بوده و از جمله کانال تلگرام این مرکز بیش از ۳ه هزار عضو دارد. این مرکز همراه با سازمان برخط خلیج فارس و سازمان دریای پارس در جهت آشنا کردن تحریف گران با نام راستین و تاریخی خلیج فارس کوشا بوده و رسانه‌های گروهی تحریف گر را از طریق نامه نگاری و ارسال ایمیل آگاه و ترغیب به کاربرد نام اصلی نموده‌اند و موفق شدیم  عبارات جعلی را در بسیاری از رسانه‌ها و سایتهای مهم به نام اصلی تغییر دهیم . اعضای این مرکز در زمینه پیشنهاد و ثبت روز ملی خلیج فارس در کنار فعالان دیگر میراث فرهنگی و اجتماعی نقش بارزی داشتند.

برپایی نمایشگاه و مشارکت در سمینارهای خلیج فارس و مناسبتهای روز ملی خلیج فارس از جمله فعالیتهای این مؤسسه است.

حامی علمی و ستادی در چند سمینار  از جمله  کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس بوده است بطوریکه  داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی ایران در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس که در تاریخ ۸/۱۲/۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار شد از مرکز مطالعات خلیج فارس به عنوان یکی از حامیان علمی کنفرانس تشکر کرد.

برگزاری نمایشگاه تخصصی نقشه‌های تاریخی خلیج فارس  که اولین ان در سال ۱۳۹۳  با همکاری مؤسسه موزه‌های بنیاد مستضعفان و مرکز مطالعات خلیج فارس در برج آزادی تهران رونمایی شد .

راه‌اندازی موزه خلیج فارس و موزه تمدن ایران مرکز مطالعات خلیج فارس در سال ۱۳۹۴ با تأسیس موزه تمدن ایران به صورت سایبری و به زبان انگلیسی به واقعیت‌های تاریخ و تمدن غنی ایران پرداخت و موفق به ایجاد یک موزه مجازی در فضای اینترنت جهت بازدید عمومی مردم مختلف کشورهای جهان شد موزه تمدن ایران بعد از موزه آنلاین خلیج فارس  دومین موزه مجازی است که با موفقیت توسط مرکز مطالعات خلیج فارس راه‌اندازی گردید.

این موسسه پژوهشی در مراسم “نام و نشان ماندگار” سال ۱۳۹۴ به همراه نمایندگان کمیسیون فراکسیون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مجلس شورای اسلامی، مجمع متخصصین ایران ،مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران و وزارت صنعت و معدن و تجارت از کتیبه سنگی خلیج فارس در مجموعه سعدآباد رونمایی کرد. این ها بخشی از دستاوردها و عملکرد مرکز بوده است.

آیا امکانات دولتی هم درخواست کرده اید؟

درخواست کرده ایم ولی جواب ملموسی  تا حالا دریافت نکرده ایم البته  مورد تشویق کتبی و شفاهی قرار گرفته ایم  بطوریکه مرکز مطالعات خلیج فارس به دلیل فعالیت‌های بین‌المللی مورد تقدیر تعداد زیادی از شخصیتهای علمی و فرهنگی کشور و همچنین وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی دریایی، مجلس شورای اسلامی و دیگر سازمانهای مربوطه قرار گرفته است. بعنوان نمونه در سومین جشنواره بین‌المللی خلیج فارس ۱۳۹۲ به دلیل مقابله با تحریف نام خلیج فارس این مرکز مورد تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

مدیران کل چندین موسسه دولتی و دانشگاهی نیز بطور مکتوب و یا شفاهی از  کارهای ما تقدیر کرده اند

چه تعداد کار پژوهشی انجام شده ؟

ما هنوز موسسه ای جوان هستیم و در اول کاریم ولی با این وجود مقالات و پژوهش های متعددی از سوی موسسه منتشر  شده است که حدود بیش از  دویست مقاله پژوهشی  و چندین کتاب را شامل می شود.

به چند نمونه از کتابهای منتشر شده می توان اشاره کرد از جمله :

راهکارهای برای پاسداری از نام خلیج فارس شهریور ۱۳۸۳

انتشار اولین مقاله ۱۰ شماره ویژه دفاع از نام خلیج فارس روزنامه همشهری ۱۶تا ۲۷ مهر ۱۳۸۱

کتاب “خلیج فارس نامی کهن تر از تاریخ و میراث معنوی و فرهنگی شهریور ۱۳۸۳

اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان۱۳۸۸

کتاب حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه خلیج فارس ۱۳۸۴

کتاب پاسخ به بی‌بی‌سی به زبان انگلیسی و ارسال به به بی‌بی‌سی انگلیس ۱۳۸۴

کتاب پاسخ به نشنال جئوگرافی به زبان انگلیسی و ارسال به نشنال جئوگرافی آمریکا

کتاب گزارش به سازمان ملل در خصوص نام تاریخی دریای ژاپن به زبان انگلیسی

کتاب خلیج فارس؛ انرژی و امنیت. ۱۳۹۵

به فکر توسعه همکاری های بین المللی هستید؟

بله بفکر هستیم تا با موسسات مطالعاتی خلیج فارس در آمریکا – هند و چند کشور  اروپایی  کارهای مشترک انجام دهیم . و مکاتبات و جلساتی نیز داشته ایم از جمله با بخش مطالعات خلیج (فارس) در چند دانشگاه  از جمله جواهر لعل نهرو  اقداماتی انجام داده ایم.

اطلاع بیشتر: مرکز مطالعات خلیج فارس

اطلاع از دستاوردهای مرکز : دستاوردها و تقدیرنامه ها 

Comments are closed.