نشنال جئوگرافیک عذرخواهی وزارت ارشاد لغو فستیوال !

به گزارش BBC:
واژه ‘خلیج عربی’ در یکی از اطلسهای معتبر جهان- گزارش شبکه رادیو و تلویزیون بی بی سی/نوامبر ۲۰۰۴

مؤسسه آمریکایی نشنال جئوگرافیک (National Geographic) که از اعتباری جهانی در دانش جغرافیا برخوردار است در اطلس تازه جهان که منتشر کرده، نسبت به اطلس پیشین خود حدود هفده هزار مورد تغییر اعمال کرده است.
از جمله این تغییرات، گنجاندن نام “خلیج عربی” در داخل پرانتز در مقابل نام خلیج فارس است که اعتراضهای زیادی، بویژه میان ایرانیان مقیم آمریکا بر انگیخته است.

گذاشتن نام “خلیج عربی” در پرانتز در نسخه تازه اطلس نشنال جئوگرافیک به این دلیل است که برخی کشورها این نام را به صورت رسمی بر خلیج فارس نهاده و استفاده می کنند و نشنال جئوگرافیک بر کاربرد این نام در این کشورها اذعان دارد
آلن کارول، رئیس گروه تدوین کنندگان نقشه های اطلس نشنال جیاگرفیک
آلن کارول، رئیس گروه تدوین کنندگان نقشه های این اطلس می گوید که در رسم این نقشه ها از منابع سازمان ملل متحد، وزارت امورخارجه آمریکا، سفارتخانه های دولتهای مختلف در واشنگتن و بسیاری سازمانهای دیگر استفاده می شود و ثبت اسامی مورد استفاده در نقشه ها به صورت مرتب با هیئتی ویژه در زمینه نامهای جغرافیایی در میان گذاشته می شود اما تصمیم نهایی برای ثبت این اسامی را خود نشریه می گیرد.

گزارش مهرنوش ابراهیمی در این زمینه

به گفته آقای کارول، سیاست مؤسسه نشنال جئوگرافیک در ثبت نام مکانها، سیاست “دوفاکتو” است یعنی بر اساس نامهایی که در عمل به کار می رود تصمیم گرفته می شود.
آقای کارول گفته است که گذاشتن نام “خلیج عربی” در نسخه تازه اطلس نشنال جئوگرافیک به این دلیل است که برخی کشورها این نام را به صورت رسمی بر خلیج فارس نهاده و استفاده می کنند و نشنال جیاگرفیک بر کاربرد این نام در این کشورها اذعان دارد.
وی تصریح کرده است که نام “خلیج فارس” در اطلس نشنال جئوگرافیک، همچنان به عنوان نام اصلی این خلیج به کار خواهد رفت و دلیل دیگری که نام “خلیج عربی” هم در این اطلس گنجانده شده این است که کسانی که از این نام به عنوان کلید واژه در جستجوهای اینترنتی استفاده می کنند بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را بیابند.

پس از روی کارآمدن حکومت اسلامی در ایران، با فاصله گرفتن از ملی گرایی ایرانی، حساسیت زمامداران ایران بر اختلافی که بر سر نام خلیج فارس وجود داشت کاهش یافت و حتی در ایران پیشنهادهایی مطرح شد حاکی از اینکه این خلیج را خلیج اسلامی یا خلیج اسلام بنامند
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران
در اسناد سازمان ملل متحد، از نام “خلیج فارس” استفاده می شود و رسانه های آمریکایی نیز همین نام را به کار می برند.
استفاده از نام “خلیج عربی” در کشورهای عربی عمدتاً از زمان ریاست جمهوری جمال عبدالناصر در مصر باب شد که در زمان خود رهبر جنبش ملی جهان عرب به شمار می رفت.
این موضوع واکنش حکومت وقت ایران را به همراه داشت، ایرانیان استفاده از نام خلیج عربی را نوعی ستیز با ایرانیت و تجاوز به تاریخ ایران قلمداد کردند.
در خارج از ایران، نهادی با نام گروه ضربت خلیج فارس برای حفاظت از میراث تاریخی خلیج فارس فعالیت دارد.
این گروه با همراهی شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا در حال فعالیت برای جلب حمایت ایرانیان مقیم آمریکا برای مخالفت با استفاده از نام “خلیج عربی” اند تا مؤسسه نشنال جیاگرفیک را وادارند در چاپ بعدی اطلس خود، این نام را حذف کند و حتی به عنوان نام ثانوی خلیج فارس نیز از آن استفاده نکند.
آلن کارول از مؤسسه نشنال جئوگرافیک می گوید که نام “خلیج عربی” در این مؤسسه بازبینی خواهد شد اما نمی داند نتیجه این بازبینی چه خواهد شد.
در نسخه اینترنتی اطلس جهان نشنال جئوگرافیک عبارت ‘خلیج عربی’ که در تازه ترین نسخه چاپی این اطلس در داخل پرانتز در مقابل نام خلیج فارس گنجانده شده حذف شده است

مؤسسه آمریکایی نشنال جئوگرافیک که از معتبرترین مراکز جغرافیایی جهان به شمار می رود در نسخه اینترنتی اطلس جهان خود عبارت “خلیج عربی” را که در تازه ترین نسخه چاپی این اطلس در داخل پرانتز در مقابل نام خلیج فارس گنجانده بود حذف کرده و به جای آن در مقابل نام خلیج فارس نوشته است: “نامی که بیش از هر چیز برای این خلیج رایج بوده و در طول تاریخ به کار رفته، خلیج فارس است، هرچند برخی نیز آن را خلیج عربی می نامند”.

برای دیدن نقشه خلیج فارس در اطلس اینترنتی نشنال جئوگرافیک اینجا را کلیک کنید

این مؤسسه علاوه بر حذف عبارت ‘خلیج عربی’ توضیحی را که پیشتر در مقابل نام جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک قرار داده و آنها را جزایر “اشغال شده توسط ایران و مورد ادعای امارات” خوانده بود نیز حذف کرده است.
تغییر دیگری که مؤسسه نشنال جئوگرافیک بر نقشه خلیج فارس خود اعلام کرده، حذف عبارتهای ‘قیس’ و ‘شیخ شعیب’ به عنوان نامهای عربی جزیره های کیش و لاوان است.
همچنین جستجو به دنبال عبارت Arabian Gulf (خلیج عربی) در موتور جستجوگر سایت نشنال جئوگرافیک پیامی به این مضمون به همراه دارد: “مکانی که به دنبال آن هستید، یافته نشد، املای واژه مورد نظر خود را تصحیح کنید”.
مؤسسه نشنال جئوگرافیک به مناسبت این تغییرات با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که این تغییرات در پی مشورت با مراجع دولتی، دانشگاهی و برخی سازمانها و افراد صورت گرفته است.
این تغییرات در اطلس نشنال جئوگرافیک پس از آن رخ داد که حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد رئیس مؤسسه نشنال جئوگرافیک طی نامه ای به عذرخواهی پرداخته و اعلام آمادگی کرده است که “اشتباه” این مؤسسه را در مورد نام خلیج فارس جبران کند.

در مقابل نام خلیج فارس در نسخه اینترنی اطلس نشنال جئوگرافیک نوشته شده: “نامی که بیش از هر چیز برای این خلیج رایج بوده و در طول تاریخ به کار رفته، خلیج فارس است، هرچند برخی نیز آن را خلیج عربی می نامند

نامی که در مدارک بین المللی و اسناد سازمان ملل متحد برای این خلیج به کار رفته خلیج فارس است و مسئولان مؤسسه نشنال جئوگرافیک از همان آغاز در مورد علت به کار بردن عبارت واژه “خلیج عربی” در داخل پرانتز برای این خلیج گفته بودند که از نظر آنها نام این خلیج، خلیج فارس است و استفاده از عبارت “خلیج عربی” تنها به این معنی است که این نام نیز در برخی کشورها برای این خلیج به کار می رود و می توان آن را نام دوم این خلیج به شمار آورد.
با این حال، دولت ایران به استفاده از عبارت “خلیج عربی” در این اطلس بشدت اعتراض کرده و حتی انتشار نشریات مؤسسه نشنال جئوگرافیک را در ایران و ورود خبرنگاران این نشریات به کشور را ممنوع کرده است.
مردم ایران نیز چه در داخل و چه در خارج از این کشور به شیوه های گوناگون به کاربرد عبارت “خلیج عربی” اعتراض کرده اند و از جمله چشمگیرترین اقدامات از این دست، راه انداختن صفحاتی در شبکه اینترنت به زبانهای انگلیسی و عربی و پیوند دادن آن به موتورهای جستجوگر اینترنتی است، به گونه ای که اگر کسی از طریق این موتورهای جستجوگر به دنبال واژه “خلیج عربی” بگردد، نخستین نتیجه ای که از این جستجو دریافت می کند پیامی با این مضمون است که “چنین خلیجی وجود ندارد، به دنبال خلیج فارس بگردید”.
کاربرد عبارت “خلیج عربی” در واقع با بروز جنبش ناسیونالیستی در جهان عرب به رهبری جمال عبدالناصر، رهبر مصر در سالهای دهه پنجاه و شصت میلادی آغاز شد که در واقع نشانه ای بود از اعتراض ملی گرایان عرب به حکومت وقت ایران به عنوان متحد نزدیک آمریکا و دولتهای غربی در منطقه خاورمیانه.
کاربرد این عبارت چه پیش و چه پس از روی کارآمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران به شیوه های مختلف مورد اعتراض دولتهای حاکم بر این کشور بوده که در مواردی عقب نشینیهایی نیز به همراه داشته است.
یکی از موارد این عقب نشینیها به فیلم کوتاه پویانمایی ای مربوط می شود که چندی پیش در نسخه انگلیسی سایت اینترنتی شبکه تلویزیونی الجزیره منتشر شد و در آن حساسیت ایران به نام خلیج فارس به شیوه ای طنزگونه مورد انتقاد قرار گرفت.
در پی اعتراض مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به این فیلم، مسئولان شبکه الجزیره اقدام به حذف آن از سایت خود کردند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و غفلتهای آن
دولت در سال ۱۳۸۳ سه مصوبه گذراند و بر اساس مصوبه دی /۲۷ دسامبر۲۰۰۴ وزارت ارشاد مسئول برگزاری اولین فستیوال متنوع خلیج فارس شد. در ابتدای دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد، از نمادها و مظاهر ایرانی گرایانه و از جمله نام خلیج فارس پرهیز می‌شدو چنانچه با تصدی آقای صفار هرندی به عنوان وزیر ارشاد وب سایت اولین فستیوال ملی خلیح فارس و مسابقه جهانی وبلاگ نویسی خلیج فارس ناگهان بسته شد. در وبسایت مسابقه فستیوال خلیج فارس دهها وبلاگ نویس بر اساس در خواست وزارت ارشاد طرحها، کاریکاتورهاو انیمیشن‌ها و مقاله‌ها (فروردین ۱۳۸۴) و راهکارهای پاسداری از میراث خلیج فارس در آن ارایه می‌کردند و قرار بود طی مراسم تلویزیونی برندگان و برترین‌های این مسابقه ۳۰۰ سکه دریافت کننداما وب سایت این فستیوال بطور ناگهانی قبل از اعلام برندگان و اجرای مسابقه، از سوی وزارت ارشاد حذف و مسابقه لغو شد.
tفستیولی که فقط برای خنثی کردن موج بود بدنبال موج نشنال جغرافی وزیر وزارت ارشاد بر اساس مصوبه دولت وب سایت فستیوالی را براه انداخت و قول داد به مشارک کنندگان ۳۰۰ سکه بدهد.
دهها نفر مقاله – راهکار- انیمیشن – کاریکاتور و طرح کشیدن ولی موقع مسابفه وب سایت از دسترس خارج شد و تا امروز معلوم نشد که این بازی چه بود و چه شد. خبر زیر مربوط به آن اولین فستیوال است. اینهم آدرس راهکارها انیمیشن هایی که این سایت در مسابقه ایجاد کرده بود که ناپدید شد.

هر رویدادی دچار تحریف و سوء استفاده می شود. برای جلوگیری از تحریف تاریخ هر رویداد مستندات آن باید از زبان شاهدان عینی ثبت شود.

 روز ملی خلیج فارس از زبان شاهد عینی دست اندر کار این موضوع از ابتدا تا امروز چکیده مستندات: 

برابر گفتگو با دکتر عجم عضو آن زمان کمیته خلیج فارس و کمیته یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران و مصاحبه های  رادیو صدای ایران /۱۳۹۰ ، ، باشگاه خبرنگاران ۱۳۹۳  ، ایرنا (۱۳۹۱) ،خبرگزاری ایرنا(۹۴)    تصویب روز ملی خلیج فارس کار گروهی بود و یک روند چندین ساله داشت و افرادی دلسوزانه بدنبال راهکارهایی برای پاسداری از هویت ایرانی و جلوگیری از تغییر نام خلیج فارس بودند که در نهایت بعد از چند دهه این تلاشها به بار نشست. دولت با توجه به درخواستها و مکاتبات  مردمی  در سال ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ سه مصوبه  در تایید راهکارهای  پیشنهادی گذراند تا در نهایت سال ۸۴  نام گذاری نهایی و اعلام شد. خلاصه اهم کارهای مقدماتی :

۱-     در سال ۱۳۸۰ گزارش هشدار آمیزی از روند فزاینده جعل نام خلیج فارس در رسانه های عربی و انگلیسی تهیه و برای مقامات ذیصلاح کشوری و لشکری ارسال شد.

۲-      با توجه به عدم دریافت پاسخ و عدم توجه کافی از سوی مسئولان ذیربط و با هدف کشاندن موضوع به افکار عمومی ، مقاله ای  هشدار آمیز از روند فزاینده جعل نام خلیج فارس در ۱۰  شماره   ۱۶تا ۲۷ مهر ۱۳۸۱ در روزنامه همشهری و وب سایت آنلاین آن منتشر شد .

۳-      مقاله روزنامه همشهری برای مقامات و نمایندگان مجلس و کمیته سیاست خارجی و کمیته فرهنگی ارسال شد.

۴-   چه بایــــــــــــــد کرد؟ در تاریخ   ۱۳۸۱/۱٠/۱۱راهکارهای پیشنهادی  برای جلوگیری از جعل نام خلیج فارس در وب  لاگها بصورت آنلاین منتشر شد از جمله در این پست:  http://parssea.persianblog.ir/post/1/

همزمان،  نامه نگاری هایی را با امضای ” انجمن دوستداران نام های تاریخی” شروع کردیم  که  معطوف به ترغیب  و حساس کردن مسئولان و مقامات مربوطه به موضوع جعل نام خلیج فارس بود. از جمله به  مقامات  وزارت علوم – صدا و سیما – وزارت ارشاد – شهرداری و ….

راهکارهای  چه باید کرد؟  با تلاش دوستانی که داشتیم   در اسفند ۱۳۸۲ در شورای عالی امنیت ملی به بحث گذاشته شد و مصوبه ای صادر شد بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، هئات وزیران  نیز در جلسه ۲۶ فروردین ۱۳۸۳ آیین نامه و مصوبه ای در ۶ بند برای ضرورت پاسداری از نام خلیج فارس و هویت آن را تصویب کرد که  با امضای  آقای دکتر عارف معاون وقت رئیس جمهور به تمامی سازمان ها و نهادها ابلاغ شد.

. در آن مصوبه تقریبا همه نکات  طرح شده در این مقاله و نامه ما مورد تاکید قرار گرفت : و در بند ۳  مصوبه مذکور موضوع نام گذاری اماکن و  … با نام خلیج فارس مورد تاکید قرار گرفت . بنا بر این   ما  و دوستانمان قوت قلب گرفتیم تا در اصرار برخواسته خود از مخالفان قدرتمند  این ایده  نهراسیم و خجل نباشیم و مصرانه تر از قبل عمل کنیم  .

۵-  همایش  همایش ملی ژئوماتیک اردیبهشت ۱۳۸۲  مجددا راهکارهای دفاع از نام خلیج فارس ارایه شد  ص ۳۶-۳۷ وب سایت مطالعات خلیج فارس 

http://www.civilica.com/Paper-GEO82-GEO82_74.html

۶ –      پیگیری های انجام شده منجر به تشکیل جلساتی شد که ماحصل آن صدور اولین بخشنامه هئیت دولت در بهمن ۱۳۸۲ ویژه  دفاع از نام حلیج فارس بود  بخشنامه با امضای دکتر عارف معاون رئیس جمهور به همه  وزارتخانه ها ابلاغ شد. در خرداد ۱۳۸۳ مجددا بخشنامه  کامل تری از سوی هئیت دولت ابلاغ شد که باید منجر به تهیه لایحه ای قانونی می شد..

۷-   همایش بین‌المللی کارتوگرافی خلیج فارس در دانشگاه تهران راهکارها مجدد به اطلاع رسانه های گروهی رسید گزارش خبرگزاری فارس و روزنامه تهران تایمز خرداد ۱۳۸۳ مورخ   ۸۳/۰۲/۰۳ – و در شبکه خبری دولت منتشر شد: 

یک پژوهشگر در همایش بین‌المللی کارتوگرافی خلیج فارس گفت: برای پاسداری از نام خلیج فارس کوشا باشیم .

۸- شهریور ۱۳۸۳ کتاب خلیج فارس نامی کهن تر از تاریخ و میراث فرهنگی بشریت نوشته محمد عجم در سه هزار نسخه منتشر و برای مقامات و نمایندگان مجلس ارسال شد.این کتاب راهکارهای مختلف از جمله روز ملی خلیج فارس را خواستار شده است.

۹ – پیشنهاد ما در مورد ضرورت نام گذاری روز خلیج فارس در وب سایت سازمان خلیج فارس آنلاین  نیز در  صفحه  گفتمان آنلاین از  تاریخ ۶/۹/۲۰۰۳  (۱۸ شهریور ۱۳۸۲)  در صفحه  آنلاین  به بحث گذاشته شده بودو دهها نظر و کامنت از آن حمایت کرده بود .

۱۱- اواخر آبان ۱۳۸۳ خبر جعل نام خلیج فارس در وبسایت نشنال جغرافی منتشر شد و موجی از اعتراض منجر به یک طومار ۱۲۴ هزار امضایی شد. این موج  بی سابقه از همبستگی ایرانی موجب تسریع در امر نام گذاری خلیج فارس شد. همزمان وب سایت پرشن گلف آنلاین نظرات ایرانیان رادر خصوص پیشنهاد ما  جمع آوری و جمع بندی نمود. بیشتر رای دهندگان به ترتیب :

 ۱ –  روز ۹ آذربازپس گیری جزایرسه گانه -۲- روز ۳۰ اسفند ملی شدن نفت۳- روز شکست پرتغالی ها   را پیشنهاد کردند. لذا در روز ۹ آذر ۱۳۸۳ افراد و اعضای  سایت  پرشن گلف آنلاین این روز را به عنوان روز  خلیج فارس  رسما اعلام  و برای اولین بار آن را گرامیداشتیم و دهها ایمیل برای اطلاع رسانی توسط گروه ایمیلی تسک فورس به موسسات مختلف جغرافیایی ارسال شد.

۱۲-

نامه اعضای هئیت مدیره  سازمان برای مقامات و مطبوعات ارسال شد و در روزنامه شرق منتشر شد.

 ۱۳ – جلساتی در وزارت خارجه با حضور اعضای کمیته خلیج فارس(وزارت کشور- سازمان نقشه برداری- ادارات سه گانه خلیج فارس و حقوقی و اسناد وزارتخارجه ) برگزار شد و ضرورت اعلام  روز خلیج فارس مورد تایید قرار گرفت . اما تعیین خود روز به وزارت ارشاد واگذار شد. وزارت ارشاد  پس از مشاوره های لازم  روز فتح هرموز را بر روز ۹ اذر ترجیح داد. قرار شد دقیقا بررسی و مشخص شود کدام روز در اردیبهشت را باید  فتح نهایی هرموز دانست . پس از استعلام ما گروه تاریخ دانشگاه تاریخ روز را ۱۰ اردیبهشت ۲۹ اوریل  را روز فتح هرموز اعلام کرد که البته با منابع انگلیسی ۲۲ آوریل ۱۶۲۲ در مورد روز  اخراج پرتغالی ها از جزیره هرمز مقداری اختلاف دارد. برای ثبت و تصویب پیشنهاد روز ملی خلیج فارس لازم بود که گزارش توجیهی تهیه و در اختیار نهادهای تصمیم گیرنده و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد. و گزارش توجیهی تهیه شد و در اختیار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفت و در نهایت با پیگیری های مصرانه دوستداران میراث فرهنگی،  موضوع در جلسه ۲۲/۴/ ۱۳۸۳ به ریاست آقای خاتمی رئیس جمهور  تصویب و ابلاغ شد.

در همان حال فستیوال و مسابقه ای جهانی  از سوی وزارت ارشاد در جریان بود این فستیوال در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۸۳  برابر با  ۲۷ دسامبر ۲۰۰۴  از طریق رسانه ها اعلام شده بود.  مشارکت کنندگان در وب سایت فستیوال هنرهای خود را به نمایش می گذاشتند دهها مقاله و انیمیشن و کاریکاتور و کاریکلماتور  تهیه شد. کمی بعد از تصویب روز ملی خلیج فارس .  دولت جدید سر کار آمد و وبسایت مسابقه بدون هیچ توضیحی محو و فستیوال لغو شد.

 

1388 روز ملی خلیج فارس

Tehran times
Iranian Culture Ministry to hold first national Persian Gulf festival
Tehran, Dec 27, 2004 IRNA
Ministry of Culture and Islamic Guidance is to hold the first national festival and conference of the Persian Gulf based on a cabinet approval.Public Relations Department at Ministry of Culture and Islamic Guidance reported on Monday that the national Persian Gulf festival will be held in the Persian Gulf from March to April, 2005,
in which local and state officials as well as academic and cultural figures and people from various walks of life would take part.

The meeting aims to promote the religious and national identity, build cultural collaboration and solidarity on national, regional and international levels, introduce the historical role of the Persian Gulf, promote cultural status of the strategic Persian Gulf region.
The secretariat of the National Persian Gulf Festival has been established in Ministry of Culture and Islamic Guidance with the responsibility of arranging and making necessary coordination for the festival.
The National Persian Gulf Festival is to introduce the several- thousand-year-old culture of that part of the old world and the role it has played in Iran’s cultural development.The festival features a number of programs, including introduction of the visual, dramatic and classic arts of the Persian Gulf region, scientific and specialized seminars as well as special fairs such as the exhibition of old maps of the Persian Gulf since the beginning to the present.Under the cabinet approval, many ministries as well as the state and non-governmental organizations and institutions would be involved in drawing up and outlining general policies and guidelines for organizing the festival…. Payvand News – 12/28/2004… –persiangulffestival.com
A glance at the Historical, Geographical and Legal Validity of the term : Persian Gulf

 

تابناک تعداد بازدید: ۴۲۷۶

تعداد نظرات۹ نظر

 

 

PARSSEA

 دفاع حقوقی ایرانیان از هویت خلیج فارس

محمد عجم

تابناک کد خبر: ۴۶۷۰۸

تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ – ۱۱:۲۱

 

دفاع ایرانیان از هویت فرهنگی و تاریخی، مطابق عرف و حقوق بین الملل است.
تخریب نام کهن خلیج فارس نژادپرستی، ناشی از بحران هویت و برخلاف کنوانسیونهای بین المللی است.مقالات نژادپرستانه رسانه‌های گروهی بعضی کشورهای عربی در ماههای اخیر یکبار دیگر خصوصیات عصر جاهلی در شبه جزیره عربی و عصر اموی در دوره اسلامی را زنده کرده است بطوریکه حتی گزارشگر تلویزیون عربستان در مسابقه اخیر دو تیم ایران و عربستان نیز از این خصلت نژاد پرستانه بدور نبود و قادسیه صدام را تکرار کردوطه اینجانب نبودندو هیچ نهاد و موسسه دولتی، نیمه دولتی و غیر دولتی نیز تمایلی به چاپ کتابم نشان نداد تا اینکه سرانجام روزنامه همشهری از ۱۶تا ۲۹ مهر ماه ۸۱ با حذف مطالبی که می‌توانست به قبای برادران عرب همسایه بر بخورد آن را منتشر نمود سایت بازتاب نیز در روشنگری در این خصوص پیشتاز بود و زنگها را به صدا درآورد.  
– الخلیج الفارسی التراث العربی الاسلامی، محمد عجم روزنامه”التجدید” مراکش شماره ۱۲۸۸ مورخ ۲۴ نوامبر ۲۰۰۵٫

Conspiracy to change a heritage name “The Persian Gulf”

by M.Ajam 25/12/2001,

A glance at the Historical, Geographical and Legal Validity of the term : Persian Gulf

www.baztab.com/news/19469.php

caspian sea

بازگشت به ابتدای صفحه

 

روز مـــــــــــــــــــــــــــلی خلیج فــــــــــــــــــــــــــــــــــــــارس چرا و چگونه شکل گرفت؟ پیشینه

وی بخشی از دلایل تحریف نام خلیج فارس در ویکی پدیا را با پاورپوینت برای دانشجویان توضیح داد.ˈ

*دفاع حقوقی ایرانیان از هویت خلیج فارس.

اولین مقاله ای که راهکارهای دفاع از نام خلیج فارس را رسانه ای و مطبوعاتی کرد.همشهری مهر ۱۳۸۱

 – عجم، محمد، ۱۳۸۲، اسامی جغرافیایی باستانی میراث بشریت، پژوهشی در مورد دو نام خلیج فارس و خزر و چالشهای فرا روی، همایش ملی ژئوماتیک ۱۳۸۲، تهران، سازمان نقشه برداری کشور،

 از همین نویسنده:

اعتبار قانونی، تاریخی و جغرافیایی نام خلیج فارس گزارش منتشر شده در وبسایت سازمان ملل ۲۰۰۶ نویسنده دکتر محمد عجم [۴]

Conspiracy to change a heritage name “The Persian Gulf”

*اهمیت دانشگاه های آنلاین و ضرورت بازنگری بخشنامه های وزارت علوم

مجموعه مقالات:

http://www.noormags.com/view/fa/creator/80302

 *کتابهای خلیج فارس شناسی

ارکستر سمفونی خلیج فارس

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.