برخورد قانونی و فقهی با جنایات تکفیری ها و فتواهای تکفیری چیست؟

برخورد قانونی و فقهی با  جنایات تکفیری ها و فتواهای تکفیری چیست؟

در عراق – سوریه- پاکستان – افغانستان – بحرین – عربستان و … کسانی هستند که فتوای قتل و کشتار جمعی صادر می کنند. چه کسی و چه نهادی و چه مکانیزیمی و چه ابزارهایی برای مهار این خون آشامان قرن بیست و یکم وجود دارد. هر روز صدها نفر از کودک و پیر و جوان با گناه و بی گناه  بدون تمایز در انفجاری ناگهانی به سرنوشتی دردناک دچار می شود. مقابله با این پدیده وحشتناک بطور یقین مقابله به مثل نیست و پاسخ خوشونت آمیز نیست.

 یکی از راهها  افشاگری  ماهیت فتوا دهندگان است که باید هم توسط علمای حوزه ها و مدارس دینی انجام شود و هم توسط اساتید دانشگاه –  راهکار دیگر  در حوزه حقوق بین‌الملل است که در این زمینه هم ظرفیت‌های استفاده نشده‌ای وجود دارد. راه دیگر، استفاده از مکانیسمی است که نام «رویه‌های ویژه» بر آن می‌گذاریم و آن بهره مندی از گزارش های دیدبان های حقوق بشر است. برای مثال گزارشگر ویژه آزادی و حمایت از دین و اعتقادات، آقای بیلفلد، در گزارش اخیر خود به فتوای یکی از مفتی های عربستان در تکفیر تشیع اشاره می‌کند و آن را یکی از موارد نقض حقوق بشر می‌خواند. …

نشست علمی «بررسی ابعاد فقهی ، حقوقی ، بین المللی فتاوی و اقدامات تکفیری»

دکتر دیهیم، نقطه مهار پدیده تکفیر، ترور و تخریب‌های متکی به آن را وابسته به خود ما دانست و گفت:

ما باید از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی استفاده کنیم. اگر به بهانه غیر اسلامی بودن این سازمان‌ها به آن‌ها بی توجه باشیم تنها خود را منزوی و بی بهره کرده‌ایم. ما باید از گزارشگران بین‌المللی استفاده کرده و از علمای خود بخواهیم در این مجامع و دیگر مجامع بین‌المللی حضوری فعال از خود نشان دهند.
جنگ داخلی سوریه بیش از دو سال است که ادامه داردجنگ داخلی سوریه بیش از دو سال است که ادامه دارد یک جهادگر تکفیری  در حال استراحت . اکثرا جوانان و نوجوانانی مغز شویی شده

وی درخصوص راهکارهای مقابله با چنین اقداماتی گفت: یکی از راهکارها برای مقابله، طرح دیدگاه از طرق حقوق بشری است؛ یعنی اجلاس‌های حقوق بشر و توان اجرایی آن. یکی از راهکارهای دیگر در حوزه حقوق بین‌الملل است که در این زمینه هم ظرفیت‌های استفاده نشده‌ای وجود دارد. راه دیگر، استفاده از مکانیسمی است که نام «رویه‌های ویژه» بر آن می‌گذاریم و آن بهره مندی از گزارش های دیدبان های حقوق بشر است. برای مثال گزارشگر ویژه آزادی و حمایت از دین و اعتقادات، آقای بیلفلد، در گزارش اخیر خود به فتوای یکی از مفتی های عربستان در تکفیر تشیع اشاره می‌کند و آن را یکی از موارد نقض حقوق بشر می‌خواند.

: یکی دیگر از امکانات ما توجه به نقض حقوق بشر و استفاده از «بیان تنفر آمیز» است. راهکار دیگر ورود از باب «تحریک به اعمال تروریستی» است. این راه، اقدام حقوقی است و باید به مشوقین آن ها، یعنی در سطحی پایه ای تر توجه کنیم.

این استاد حقوق بین الملل درخصوص سازوکارهای مسئول در قبال اقداماتی نظیر فتاوی تکفیری و اقدامات ناشی از آن، و صیانت از صلح و امنیت و همبستگی نوع بشر گفت: درواقع باید بپذیریم که ما از نهادهای بین المللی و ظرفیت های آن ها استفاده چندانی نمی‌بریم. یکی از دلایل آن هم این است که علمای ما نسبت به آن نهاد ها اساسا بدبین اند. بدبینی و نگاه منفی به آن (یعنی اینکه سازمان ملل سازوکاری غیر اسلامی دارد و تایید نشده است) بیش از نا آشنایی با این ظرفیت ها در این بی اعتنایی اثر گذار است. غیبت علما و متخصصان ما در این مجامع سبب می‌شود ما نتوانیم از ظرفیت های مجامع جهانی و عمومی بهره‌مند شویم.

به نظر من تظاهرات و اجتماع در برابر سفارت‌ها و دفتر سازمان ملل و… کارهای اساسی و پایدار و در حد اقدامات دانشگاهی محسوب نمی‌شوند و برای سطوح پایین تری مناسب‌اند. ما باید از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده کنیم. الان در مجامع بین‌الملل سازمان‌های مردم نهاد بودایی و کاتولیک بسیار فعالند، اما جای ما هنوز خالی است. علمای ما کجا هستند؟ چرا آستان قدس برای مثال از اساتید خوب و بین‌المللی استفاده نمی‌کند و یک سازمان مردم نهاد تاسیس نمی‌کند؟ این کارها یک تیم تحقیقاتی قوی می‌خواهد که بودجه گذاشتن برای آن شاید کمتر از مصارف دیگر خمس و زکات نباشد.

دیهیم افزود: می‌توان از گزارشگر‌های ویژه سازمان ملل دعوت کرد تا در حوزه و مجامع علمی پرتوان حضور یابند تا احتمال مخالفت‌های داخلی هم کم شود.

وی همچنین در خصوص برخی جنایات و اقدامات مشمئز کننده‌ای که این روزها در سوریه و اردن شاهد آن بودیم گفت: البته چون سوریه عضو ICC نیست این دست مسائل را نمی توان در ICC پیگیری نمود. اما اگر کشورهای عضو ICC کمک کرده باشند می‌توان آن را پی گرفت. ولی در اردن که عضو این پیمان هست می‌توان این مسئله را پیگیری کرد. دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیر‌دولتی می‌توانند به این مسئله کمک کنند و باید از بیانیه، سخنرانی تلویزیونی و مصارف داخلی فاصله گرفت و به جای آن از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده کرد.

وی در انتها تاکید کرد: باید از اسناد حقوق بشر و تمامی امکانات و حتی افرادی که شاید برخی خصوصیات آن‌ها مورد تایید ما نیست، استفاده کنیم. باید برخی دانشجویان و اساتید سوری استفاده شوند و گزارش‌های یک طرفه‌ای که به حقوق بشر فرستاده می‌شوند را تعدیل و مطمئن باشید که تاثیر خواهد داشت. باید از ساز و کارهای حقوق بین‌المللی نهایت استفاده را کرد.

یک صحنه از کشتار توسط تکفیریها: با صحنه های دلخراش :

http://www.youtube.com/watch?v=fnhHx2hRQYQ

ويدئو گوشه اي ديگر از جنايات جبهة النصرة رو به تصوير ميكشه که یک گروه جهادی تکفیری است. قبلا آنها در دهه 1990 مشابهه این جنایات را در الجزایر مرتکب می شدند و 500 هزار نفر را تحت عنوان جهاد و قتال کشتند.

مقالات مرتبط: فتواهای تکفیری:

جن ها خانم های …. را  هرکس بگوید زمین حرکت می کند کافر است

 مجمع فقهي. –   فقیه تکفیری  (ازدواج یک ساعته مجاهد و مجاهدة) حلال طیب

http://www.aftabir.com/articles/user_articles.php?u=ajam20

http://www.bashgah.net/fa/category/show/67491

http://hamshahrionline.ir/details/101174

 

Comments are closed.