استفاده از انرژی خورشیدی بطور بی سابقه ای و با سرعت در جهان در حال رشد است

استفاده از انرژی خورشیدی بطور بی سابقه ای و با سرعت در جهان در حال رشد است چین  امروزه بزرگترین صادر کننده شبکه های برق خورشیدی است در کشورهایی مانند ایران و شمال آفریقا که  بیشتر از 300 روز افتابی دارند انرژی خورشیدی بهترین انرزی است فرانسه سال گذشته در صحرای مراکش اولین نیروگاه خورشیدی را با طرفیت هزار مگاوات برق راه اندازی کرد.

کشتی های خورشیدی – نیروگاههای خورشیدی و بلاخره شهرهای هوشمند خورشیدی برنامه های در حال اجرا در  بعضی کشورها است.

sun energi

تهران-اولین هواپیمای خورشیدی جهان امروز-چهارشنبه- دومین سفرخود رابرفراز آمریكا انجام می دهد.این هواپیما نیازی به سوخت نداردوقابلیت حركت درروزوشب راداراست.

 

 این هواپیما قرار است در دومین سفر خود از شهر فینیكس در ایالت آریزونا به مقصد شهر دالاس در ایالت تگزاس حركت كند. 

این هواپیما مسیری را به طول ۱۳۳۷ كیلومتر تا دالاس طی خواهد كرد كه ركورد جهانی جدیدی برای آن محسوب می‌شود. 
این هواپیما پس از هر سفر تقریبا ۱۰ روز توقف خواهد داشت و فناوری هواپیما در این مدت به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد. 
مقصدهای بعدی این هواپیما واشنگتن و سپس دراوایل ماه ژوئیه نیویورك خواهد بود. 
این هواپیما بدنه‌ای باریك، چهار موتور الكتریكی و بال‌های خیلی بزرگی دارد و می‌تواند با سرعت متوسط ۴۹ كیلومتر درساعت حركت كند. 
انرژی مورد نیاز این هواپیما از طریق ۱۲ هزار هسته خورشیدی تامین می‌شود. 
هدف از این برنامه بررسی توانایی هواپیما در رسیدن به مقصد بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی است. 
این هواپیما در شب قابلیت پرواز در ارتفاع ۲۷ هزار پایی (۸۲۳۰ متری) را دارد. این هواپیما سپس ارتفاع را به تدریج كاهش و بدین ترتیب تقریبا بدون استفاده از انرژی به پرواز خود ادامه می‌دهد. 
اولین پرواز ۲۶ ساعته (هم شب و هم روز ) این هواپیما در سال ۲۰۱۲ انجام شد.

مهندسی یک باکتری برای تولید برق
محققان یک گونه باکتری تولید کننده برق را به گونه ای مهندسی کرده اند که می تواند با استفاده از گاز هیدروژن به عنوان تنها اهداکننده الکترون و دی اکسید کربن به عنوان تنها منبع کربن خود، انرژی تولید کند.

آمیت کومار یکی از مجریان این طرح گفت: این مطالعات نخستین نتایج تولید برق فقط بر اساس هیدروژن را نشان می دهد.

مهندسی یک باکتری برای تولید برق
محققان یک گونه باکتری تولید کننده برق را به گونه ای مهندسی کرده اند که می تواند با استفاده از گاز هیدروژن به عنوان تنها اهداکننده الکترون و دی اکسید کربن به عنوان تنها منبع کربن خود، انرژی تولید کند.
 محققان باکتری ژئوباکتر را مورد مطالعه قرار دادند. این باکتری ویژگی هایی دارد که مورد علاقه دانشمندان است از جمله اصلاح زیستی، پتانسیل زیست انرژی، توانایی های نوین انتقال الکترون – توانایی برای انتقال الکترون در بیرون از سلول و حمل آنها در مسیرهای طولانی از طریق رشته های رسانایی که نانوسیم های میکروبی خوانده می شوند.

در این پژوهش کومار و همکارانش این باکتری را به بوته آزمایش گذاشتند که توانایی تولید برق را با استفاده از ترکیبات کربن آلی با یک الکترود گرافیتی مانند اکسید آهن یا طلا به عنوان تنها گیرنده الکترون دارد.

محققان یک گونه از این باکتری را در پیل سوختی میکروبی به کربن آلی برای رشد نیاز نداشت، به صورت ژنتیکی مهندسی کردند.

این گونه سازگار شده باکتری، جریان الکتریکی را در پیل های سوختی میکروبی با گاز هیدروژن به عنوان تنها اهدا کننده و هیچ گونه منبع آلی کربنی تولید کرد.

هنگامی که منبع هیدروژن به پیل سوختی میکروبی به طور متناوب متوقف شد جریان الکتریکی به طور قابل توجهی کاهش یافت و سلول های متصل به الکترودها هیچ جریان قابل توجهی ایجاد نکردند.

 

Comments are closed.