کاخ گلستان ثبت میراث جهانی و کتاب های کارل مارکس ثبت “حافظه تاریخی بشریت” یونسکو ثبت شد

کاخ گلستان یکی از قدیمی ترین بناهای  تهران که از 450 سال قبل تا کنون مورد بهره برداری بوده  ثبت میراث جهانی شد. کاخ گلستان دارای هنرهای زیبایی است  و تاج گذاری دو پادشاه پهلوی در آنجا برگزار شده و استالین و روزولت هم از آن دیدن کرده اند

تخت مرمر  یا تخت جم شید این تخت با بهره گیری از داستان تخت جمشید که دیوها و فرشتگان  با آن جم شید را به دیدن جهان می بردند تهیه شده است. شاهان قاجار خود را جم جاه می دانستند

پرونده:Marble Throne 2.JPG

 

کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید. این بنا شانزدهمین اثر ایرانی است که در این فهرست جای می‌گیرد. اما این بنای زیبا که زمانی ییلاق تهران بود چیست و چطور ساخته شده  فیلم  از تاح گذلری رضا شاه تا  …. تصاویر از بی بی سی.

معروف‌ترین آثار کارل مارکس در کنار مجموعه قوانین امپراطوری روم، طب گیاهی “صومعه لوشر” و چند اثر دیگر در فهرست “حافظه تاریخی بشریت” یونسکو به ثبت رسید. به این ترتیب ۱۷ اثر از آلمان در یونسکو ثبت شده است.

مسئولان تهیه فهرست “حافظه تاریخی بشریت” تصمیم گرفتند کتاب “مانیفست حزب کمونیست” و جلد اول کتاب “سرمایه”، اثر کارل‌ مارکس فیلسوف و اقتصاددان آلمانی را در این فهرست که سازمان یونسکو آن را زیر پوشش دارد ثبت کنند.

“مانیفست حزب کمونیست” در واقع اثر مشترک کارل مارکس و فریدریش انگلس است.آثار کارل مارکس در فهرست "حافظه تاریخی بشریت" یونسکو ثبت شد/ طب قدیم آلمان هم در فهرست یونسکو

مسئولان تهیه فهرست تا جمعه این هفته درشهر گوانجو کره جنوبی در مورد آثار دیگری که قرار است در فهرست حافظه تاریخی بشریت ثبت شود تصمیم می‌گیرند.

طب قدیم آلمان در فهرست یونسکو

“لوح آسمانی نبرا” و کتاب طب گیاهی صومعه لوشر دو اثر قدیمی دیگر هستند که در کنار دو اثر کارل مارکس در فهرست یونسکو به ثبت رسیدند. برخی کارشناسان معتقدند که لوح آسمانی نبرا با قدمتی ۳۶۰۰ ساله از اولین تصویرهای صور فلکی است. این لوح در سال ۲۰۰۴ میلادی در جنوب آلمان کشف شد.

کتاب طب گیاهی صومعه لورشر در سال ۷۹۵ میلادی در جنوب ایالت هسن آلمان نوشته شده است. این دست نوشته، قدیمی ترین اثر باقی مانده در زمینه پزشکی در آلمان است.

“سند طلایی ۱۳۵۶” یکی دیگر از متون کهن است که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده. این کتاب مهم‌ترین مجموعه قوانین امپراتوری مقدس روم را دربر می‌گیرد. این قوانین تا سال ۱۸۰۶ در کشورهای آلمانی‌زبان معتبر بودند. اتریش نیز از پذیرش این اثر در یونسکو حمایت می کند.

بزرگداشت نوشته‌های کارل مارکس

“مانیفست حزب کمونیست” کارل مارکس و جلد اول کتاب سرمایه او به این دلیل در فهرست حافظه تاریخی بشریت یونسکو ثبت شدند که از ابتدای نگارش، تاثیرات جهانی شگرفی بر حرکت‌های اجتماعی گذاردند. دو کشور آلمان و هلند به طور مشترک خواستار ثبت این اثر شده بودند.

سازمان یونسکو از سال ۱۹۹۲ به این‌سو می‌کوشد با استفاده از یک شبکه جهانی دیجیتال، مانع از به فراموشی سپردن شواهد تاریخی مهم در افکار عمومی شود.

“یادگارهای تاریخ بشری” مجموعه‌ایست که ۲۲۹ سند مختلف را از سراسر جهان در بردارد. از آلمان تاکنون ۱۷ اثر در این فهرست به ‌ثبت رسیده است. از جمله دیگر آثار آلمانی می‌توان به انجیل گوتنبرگ، سنفونی نهم بتهوون و سروده‌های نیبلونگ اشاره کرد.

منبع: دویچه وله

Comments are closed.